26 stycznia 2015

W sieci znalazła się petycja, której autorami jest kilka osób, zaangażowanych w życie Wrocławia. Nazywa się ich aktywistami. Piszą list otwarty do prezydenta miasta. Uważają, że sprzedaż kamienicy Wyspa Słodowa 7 to nie najlepszy pomysł. Nie są odosobnieni. W 12 godzin pod petycją podpisuje się 1000 osób.

27 stycznia 2015

Zaczynamy zbierać pomysły na zagospodarowanie kamienicy. Chcemy pokazać, że Wrocławianie wiedzą czego potrzebuje Wyspa Słodowa. Chyba już czuję się częścią tej nieformalnej grupy. Zgłaszam swój pomysł.

28 stycznia 2015

W ciągu dwóch dni temat Wyspy Słodowej podejmują kolejne redakcje. Mieszkańcy udostępniają informacje o petycji na swoich profilach w mediach społecznościowych. Przedstawiciele Grupy Inicjatywnej Wyspa Słodowa 7 wręczają Rafałowi Dutkiewiczowi list. Po krótkiej rozmowie prezydent decyduje się zawiesić oprotestowany przetarg. Pierwszy mały sukces za nami.

6 lutego 2015

Tego dnia dzieje się sporo rzeczy.

Rano na łamach jednej z lokalnych gazet pojawia się komentarz, który naszą akcję porównuje do „(…)syndromu małpy z brzytwą. (…)”. Od tego momentu przyjmujemy rzeczoną małpę jako nasz symbol.

O 14 we Wrocławskim Centrum Rozowju Społecznego odbywa się spotkanie z wiceprezydent Wrocławia Anną Szarycz. Zaproszenie otrzymaliśmy dzień wcześniej. Na naszym profilu pojawia się lakoniczna zapowiedź: „Nie wiemy kto w tym spotkaniu będzie uczestniczył, nie znamy planu spotkania. Wysyłamy naszego <>, który przekaże nam wszystkie informacje.”

O 18 rozpoczyna się otwarte spotkanie, które organizujemy w EkoCentrum. Chcemy dyskutować na temat nadesłanych pomysłów. Na prośbę jednego z mieszkańców, który na nie nie dotrze będę je nagrywał, a potem wrzucę do sieci. Wielu z nas, właśnie tam, miało okazję po raz pierwszy zobaczyć się na żywo. Sala jest pełna, więc spóźnialscy muszą stać.

9 lutego 2015

W Grupie Incjatywnej jest wiele osób o różnych talentach. Mamy elegancką zajawkę wideo i nie boimy się jej użyć. Uatrakcyjnia głosy wsparcia, jakie napływają do nas z naszego miasta oraz różnych zakątków Polski.

Obok bazy pomysłów, tworzymy też bazę kompetencji. W ten sposób dowiadujemy się, co, kto umie. Dzięki temu nasze działania się „profesjonalizują” – każdy zajmuje się tym na czym się zna. Za darmo.

12 lutego 2015

Uchwała nr VII/94/15 Rady Miejskiej Wrocławia umożliwia start konsultacji miejskich nt. kamienicy na Wyspie Słodowej. Trochę się cieszymy, a trochę złościmy. Wygląda na to, że Urząd Miasta będzie dublował proces, który nieźle sobie radził bez biurokratycznych ram. Jednak przeważa pogląd, że to kolejny mały sukces. Debata to szansa na dokładne przegadanie problemu.

15 lutego 2015

Organizujemy występ wrocławskiej samby pod kamienicą. Jest dużo bębnów i nie tak dużo mieszkańców. Staramy się nagłośnić inicjatywę różnymi kanałami. Lech Janerka, Janek Koza, Gaba Kulka, Wojciech Smarzowski, Olga Tokarczuk – głosy poparcia udzielone od znanych twórców napędzają naszą akcję. Działania on i offline zaczynają przyśpieszać.

16 lutego 2015

Wśród napływających pomysłów na zagospodarowanie kamienicy WS7, często pojawia się Wrocławski Budżet Obywatelski, jako możliwe źródło finansowania remontu. Organiujemy otwarte spotkanie, gdzie dyskutujemy nad ewentualną aplikacją do WBO. Czasu mamy niewiele – ostateczny termin składania aplikacji to 9.03.2015.

17 lutego 2015

Kino Nowe Horyzonty. Pierwsze spotkanie informacyjne organizowane przez Urząd Miasta. Frekwencja pokazuje, że mieszkańcy potrzebują tego typu wydarzeń. Widać niepewność po stronie prelegentów, a także wśród publiczności zadającej pytania. Uczymy się, jak powinny wyglądać konsultacje społeczne. Wszyscy.

26 lutego 2015

Spotkanie konsutacyjne w Sali Sesyjnej ratusza. Poznajemy harmonogram miejskich konsultacji, które wystartowały 3 dni wcześniej. Będzie kilka spotkań, będą też warsztaty. Nie ma informacji, co będzie się działo po konsultacjach.

2 marca 2015

Na stronie internetowej wroclaw.pl pojawia się zakłada, gdzie można składać pomysły na zagospodarowanie kamienicy. Do tego czasu w naszym formularzu znajduje się kilkadziesiąt pomysłów. Wygląda na to, że trzeba będzie je przepisać.

Startuje miejski punkt konsultacyjny, pokój 208, Sukiennice 9. Czynny w poniedziałki i piątki między 14 a 15.45. Godziny otwarcia, pokrywają się z godzinami pracy dużej części mieszkańców. Kiełkuje pomysł społecznego punktu informacyjnego.

5 marca 2015

Kolejne spotkanie w Sali Sesyjnej. Można uczestniczyć w nim wirtualnie – jest transmitowane na żywo poprzez stronę wroclaw.pl. Zaczyna się o 18. Dwa duże plusy. Minusem jest słaba promocja wydarzenia – większość z osób dowiaduje się o nim z kanałów społecznościowych WS7. Mimo to przychodzi ponad 60 osób.

8 marca 2015

Pod petycją, która rozpoczęła proces konsultacyjny widnieje ponad 4 tysiące podpisów. Została przetłumaczona na język angielski, hiszpański oraz włoski. Wkrótce pojawią się tłumaczenia w języku niemieckim oraz czeskim, a nieco później ukraińskim i rosyjskim. Wszystkie oczywiście non profit. Zewsząd docierają do nas wyrazy poparcia. To wszystko może się udać !

Mateusz Stańczyk

|Wyspa Słodaowa 7